Piotr Paweł Drozdowicz, urodzony w 1971 roku w Świdnicy, to uznawany polski artysta malarz, który swoją twórczością przyczynia się do wzbogacania polskiej sztuki współczesnej. Jest on również członkiem ZPAP, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój artystycznej społeczności w Polsce.
Obecnie mieszka w Poznaniu, gdzie kontynuuje swoją działalność artystyczną, skupiając się na różnych technikach malarskich oraz eksplorując różnorodne tematy wewnętrzne i społeczne.
Życiorys
W 1998 roku Piotr Paweł Drozdowicz uzyskał dyplom na poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, obecnie znanej jako Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, gdzie specjalizował się w malarstwie ściennym. Jego artystyczny rozwój został wsparty w latach 1998-1999, kiedy to jako stypendysta Ministra Kultury i Sztuki oraz Rządu Francuskiego brał udział w stażu w l’Ecole des Beaux-Arts de Rennes we Francji.
Piotr Paweł Drozdowicz to wszechstronny artysta, który zaangażowany jest w różnorodne techniki malarskie. Jego prace obejmują malarstwo olejne i akwarelowe oraz malarstwo ścienne z naciskiem na zastosowanie technik takich jak al fresco, al secco oraz sgraffito. Ponadto poznaje także unikalną metodę malarską Keim A.
Od 2009 roku, Drozdowicz prowadzi zajęcia dotyczące rysunku i malarstwa na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z młodymi artystami. W 2014 roku obronił doktorat w dziedzinie sztuk pięknych na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Aktualnie pełni funkcję adiunkta w Katedrze Rysunku Malarstwa Rzeźby oraz na Wydziale Architektury na Politechnice Poznańskiej.
Warto również zauważyć, że Piotr Paweł Drozdowicz łączy swoje pasje artystyczne z muzyką chóralną, występując jako tenor w Chórze Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”, co pozwala mu koncertować zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Drozdowicz jest także autorem nagradzanej książki pt. Między muzeum i prezbiterium, za którą otrzymał główną nagrodę im. Łukaszewicza Poznaniana w 2017 roku. W swoim dorobku posiada również liczne artykuły i felietony poświęcone sztuce, które umożliwiają mu dzielenie się swoją pasją z szerszą publicznością.
Poglądy
W swojej twórczości artysta uznaje istnienie obiektywnego Piękna, co stanowi fundament jego podejścia do malarstwa. Kreuje on harmonijne kompozycje, w których człowiek często staje się głównym tematem przemiany. Mimo wpływów nowoczesnych eksperymentów awangardowych, twórca wciąż wierzy w ciągłość tradycji malarskich i kontynuuje podejmowanie klasycznych tematów oraz kompozycji, które zachowują dziedzictwo sztuki malarskiej.
W poszukiwaniu nowych form i sposobów wyrazu artysta sięga po dawne techniki malarskie, co pozwala mu na głębsze zrozumienie sztuki. Zauważa on bowiem wielkie możliwości rozwoju malarstwa, które można uzyskać poprzez powrót do natury. Postrzega malarstwo nie tylko jako medium artystyczne, ale także jako prorocki język, który ma za zadanie ukazywać duchową rzeczywistość.
Realizacje malarstwa ściennego
Piotr Paweł Drozdowicz jest uznawanym artystą, który w swoim dorobku ma wiele znaczących realizacji malarstwa ściennego. Wśród jego projektów znajduje się:
- 1999 – wykonanie fresku al fresco pt. „Sąd przed – Ostateczny” na Trybunie stadionu miejskiego w Blain, Francja,
- 1999–2000 – prace rekonstrukcyjne polichromii na sklepieniach kościoła pw. Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Poznaniu, przy współpracy z zespołem: P. Drozdowicz, J. Majerczak, J. Cybichowska-Głuszek, K. Mularczyk,
- 2003–2004 – zaprojektowanie i realizacja malarstwa ściennego w Domu wspólnoty L’Arche w Poznaniu,
- 2004–2005 – rekonstrukcja polichromii barokowych w Kościele Przemienienia Pańskiego w Poznaniu,
- 2009 – freski w opactwie benedyktyńskim w Triors, Francja,
- 2010 – realizacja malarstwa ściennego w kancelarii prawnej SWS, Poznań, w technice Keim A o nazwie „Prawo, Sprawiedliwość, Miłosierdzie”,
- 2010 – wykonanie fresku al fresco „Koronacja N.M.P.” w kaplicy Ośrodka Kulturalnego Sołek w Poznaniu,
- 2011 – realizacja malarstwa ściennego „Sakramenty, Eucharystia” w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Poznaniu,
- 2022 – wykonanie fresków „Żołnierze polscy w Comblessac”, „Historia św. Convoion”, Fundacja kaplicy N.D. de Lorette, Cuda św. Melaine w kościele pw. św. Eloi w Comblessac, Francja.
Jego prace łączą różne techniki artystyczne oraz zróżnicowane tematy, co czyni je interesującymi i pełnymi głębi.
Wystawy
Piotr Paweł Drozdowicz to artysta, który na przestrzeni lat zaprezentował swoje prace na wielu wystawach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego talent w zakresie akwareli oraz malarstwa olejnego zyskał uznanie w różnych przedsięwzięciach artystycznych.
- W 1999 roku odbyła się jego pierwsza wystawa akwarel w galerii L`Espace CROUS w Rennes, Francja,
- Rok później, w 2000 roku, wystawił dzieła na wystawie „Ukryte światło” w Domu Bretanii, Poznań,
- W 2001 roku artysta wziął udział w festiwalu Guercheville, gdzie prezentował akwarele,
- Również w 2001 roku zaprezentował swoje malarstwo olejne w Krzywej Wieży oraz w Klubie Pod Aniołem w Toruniu,
- W 2007 roku jego prace były częścią Biennale Małych Form Malarskich w Toruniu,
- W 2009 roku miała miejsce wystawa malarstwa Piotra P. Drozdowicza w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu, na której zaprezentowane zostały prace z lat 1997–2009,
- W 2017 roku artysta brał udział w wystawie pt. „Historiofilia. Sztuka i polska pamięć” w Warszawie,
- Rok 2018 przyniósł wystawę „Melancholia” na Międzynarodowych Targach Poznańskich w ramach Targów Książki Naukowej, gdzie prezentował akwarele,
- W 2020 roku zorganizował wystawę indywidualną pt. „Przestrzenie ożywione. Malarstwo” w Galerii Sztuki w Mosinie,
- W 2021 roku odbyła się kolejna wystawa pt. „Spatio Corpore et Anima. Malarstwo” w Galerii U JEZUITÓW,
- A w 2024 roku zaplanowana jest wystawa indywidualna pt. „Przestrzenie ożywione” w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ, w Galerii Sztuki SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Przypisy
- Piotr Paweł Drozdowicz - malarstwo. Wystawa w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu, 2009. [dostęp 02.07.2011 r.]
- Przykład realizacji w technice Keim A. [dostęp 10.07.2011 r.]
- Une fresque de Piotr Drozdowicz pour le state Jean-Leflour. „Ouest-France”, 15.05.1999 r.
- Malowidła Swacha w kościele pw. Najświętszej Krwi Pana Jezusa, „IKS Poznań”, 01.11.2000 r.
- Małgorzata Białecka, Przyjdźcie i zobaczcie, „Przewodnik Katolicki”, 15.04.2007 r.
- Telewizja Polska, Francja: Polak autorem fresków w kościele w Comblessac przedstawiających żołnierzy generała Maczka [online], twojapolonia.tvp.pl [dostęp 16.09.2024 r.]
- Najlepsze książki o Poznaniu [online], kultura.poznan.pl [dostęp 16.09.2024 r.]
- a b c Biogram » Piotr Paweł Drozdowicz [online] [dostęp 16.09.2024 r.]
- PIOTR PAWEŁ DROZDOWICZ [online], www.galeriamosina.pl [dostęp 16.09.2024 r.]
- Autor: DROGA, IKONY, Spatio Corpore Et Anima - malarstwo Piotra Pawła Drozdowicza [online] [dostęp 16.09.2024 r.]
- Przestrzenie ożywione | Piotr Paweł Drozdowicz – wernisaż wystawy [online], mcksokol.pl [dostęp 16.09.2024 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Karol Hubel | Thomas Stoltzer | Jerzy Kramarczyk | Kamila Karst | Leszek Orlewicz | Sebastian Banaszczyk | Sobel (piosenkarz) | Krzysztof Orłowski | Grzegorz Woźny (artysta) | Armin Müller | Juliusz Chrząstowski | Wojciech Koryciński (pisarz) | Gunther Gebel-Williams | Andrzej Kępiński (aktor) | Iwona Matuszkiewicz | Zbigniew Kresowaty | Joanna Pałys | Katarzyna Glinka | Heinrich Adolph Bechert | Tomasz HrynaczOceń: Piotr Paweł Drozdowicz