Marian Wojciech Ursel to znana postać polskiej filologii, której wpływ na historię literatury polskiej jest nie do przecenienia. Urodził się 15 grudnia 1950 roku w Świdnicy, co wprowadza nas w kontekst jego wykształcenia i kariery akademickiej.
Jego specjalizacje obejmują szereg ważnych dziedzin, w tym:
- historię literatury polskiej XIX wieku,
- romantyczną antropotanatologię,
- antropologię uzdrowisk z XIX i XX wieku,
- komunikację społeczną,
- historię oraz teorię prasy XIX wieku.
Jako nauczyciel akademicki, Ursel był związany z renomowanymi instytucjami edukacyjnymi, takimi jak Uniwersytet Wrocławski. Odgrywał również kluczową rolę w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze, gdzie pełnił funkcję rektora w latach 2015–2020. Jego działalność dydaktyczna oraz badawcza przyczyniła się do rozwoju polskiej filologii oraz badań literackich.
Życiorys
Dzieciństwo Mariana Ursela oraz jego wczesna młodość miały miejsce w Świdnicy. Po ukończeniu szkoły podstawowej a następnie II Liceum Ogólnokształcącego, przystąpił do egzaminu maturalnego, który zakończył się sukcesem. Z tego powodu mógł rozpocząć studia z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Uzyskał najwyższy tytuł zawodowy magistra w 1973 roku.
Bezpośrednio po zakończeniu studiów rozpoczął swoją karierę zawodową na wspomnianej uczelni, w Instytucie Filologii Polskiej. W 1978 roku obronił pracę doktorancką i uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. Kolejnym istotnym krokiem w jego karierze naukowej było uzyskanie w 1993 roku habilitacji z zakresu literaturoznawstwa, na podstawie rozprawy dotyczącej „O wierszach Aleksandra Fredry”.
W 2004 roku, w uznaniu jego osiągnięć, prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych. Obecnie Mariana Ursela pełni funkcję kierownika Zakładu Historii Literatury Romantyzmu oraz jest zastępcą kierownika Stacjonarnych Studiów Doktoranckich na Wydziale Filologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Od roku 2000 jego działalność zawodowa obejmuje również Kolegium Karkonoskie w Jeleniej Górze. W 2015 roku został wybrany na rektora Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, gdzie pełnił tę funkcję do 2020 roku. Oprócz tego, Marian Ursel jest również prezesem Towarzystwa Przyjaciół Polonistyki Wrocławskiej.
Dorobek naukowy
Zainteresowania naukowe Mariana Ursela obejmują szerokie spektrum tematów związanych z literaturą, folklorem, a także kulturą i obyczajowością XIX wieku, ich wpływem oraz powiązaniami w kontekście współczesności. Dodatkowo, jego prace koncentrują się na romantycznej antropotanatologii, jak również na badaniach kulturowych i obrzędowych aspektów życia w XIX-wiecznych uzdrowiskach, zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Od ponad trzech dekad specjalizuje się w analizie twórczości Aleksandra Fredry. Swoje osiągnięcia publikował w licznych czasopismach naukowych, w tym: Pamiętnik Literacki, Litteraria, Literatura Ludowa, Russian Literature, Studia Philologica Slavica. Muenstersche Texte zur Slavic oraz Prace Literackie. Do tej pory ma na swoim koncie już ponad 130 publikacji.
Wśród jego najważniejszych dzieł znajdują się:
- Bajkopisarstwo Aleksandra Fredry, Wrocław 1980,
- O wierszach Aleksandra Fredry, Wrocław 1992,
- Fredrowskie teatralizacje. Studia i szkice, Wrocław 1994,
- Aleksander Fredro. Na scenie życia i teatru, Wrocław 2009,
- Romantycy i okolice śmierci, Wrocław 2011.
Przypisy
- P. Kaczałko, Nowa rektor KPSW, artykuł w "jelonka.com" z dn. 25.06.2020 r. [dostęp 01.03.2021 r.]
- Biografia Mariana Ursela na stronie poświęconej Polskim pisarzom i badaczom literatury przełomu XX i XXI wieku. [dostęp 01.03.2021 r.]
- KPSW. Wybory rektora rozstrzygnięte. Wygrał prof.Marian Ursel, (w:) "www.jeleniagora.naszemiasto.pl" [on-line] [dostęp 23.03.2015 r.]
- a b Sylwetka Mariana Ursela na stronie Instytutu Filologii Polskiej UWr. ifp.uni.wroc.pl. [dostęp 16.03.2016 r.]
- O wierszach Aleksandra Fredry w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 16.03.2016 r.]
- a b c Prof. Marian Wojciech Ursel, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 16.03.2016 r.]
- a b Biografia Mariana Ursela na stronie Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej [dostęp 16.03.2016 r.]
- a b Dane na podstawie katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie] [on-line] [dostęp: 16.03.2016 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Henryk Cugier | Jarosław Gruzla | Kamil Omar Kuraszkiewicz | Andrzej Kuczumow | Andrzej Chlebicki | Marcin Tkaczyk | Marek Michalak | Stanisław Stabro | Maria Cunitz | Marcin Wodziński | Marcin Drąg | Karl Theodor Robert LutherOceń: Marian Ursel