Marcin Drąg, urodzony 30 lipca 1975 roku w Świdnicy, jest wybitnym polskim chemikiem oraz profesorem nauk chemicznych. Jego praca naukowa oraz dydaktyczna odbywa się w ramach działalności Politechniki Wrocławskiej, gdzie dzieli się swoją wiedzą z młodymi adeptami chemii.
Dodatkowo, Drąg zdobył uznanie jako laureat nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, co potwierdza jego znaczący wkład w rozwój badań naukowych w Polsce.
Życiorys
Marcin Drąg urodził się 30 lipca 1975 roku w Świdnicy. Już w czasach nauki w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy zaczął przejawiać zainteresowanie chemią oraz biologią. W 1999 roku z uzyskaniem dyplomu ukończył studia chemiczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Zaledwie cztery lata później, w 2003 roku, obronił pracę doktorską na Politechnice Wrocławskiej, która zdobyła uznanie w postaci nagrody przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Chemiczne oraz firmę Sigma-Aldrich za najlepsze osiągnięcie z zakresu chemii organicznej.
W tym samym roku, prof. Drąg rozpoczął pracę na Politechnice Wrocławskiej jako asystent, a w 2004 roku awansował na adiunkta. Jego dalsza kariera naukowa obejmowała lata 2005–2008, kiedy to prowadził badania podczas stażu podoktorskim w The Burnham Institute for Medical Research w La Jolla, Kalifornia (USA), w laboratorium pod kierunkiem prof. Guy Salvesena.
W 2011 roku habilitował się również na Politechnice Wrocławskiej, dzięki pracy, która badała właściwości metaloproteaz i proteaz cysteinowych. Pięć lat później, w 2016 roku, zyskał tytuł naukowy profesora nauk chemicznych. Od stycznia 2020 roku objął funkcję kierownika Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania.
Jego specjalizacje obejmują różnorodne aspekty chemii biologicznej, chemii kombinatorycznej oraz badania nad enzymami proteolitycznymi i syntezą peptydów. Część jego badań koncentruje się na projektowaniu i syntezie substratów oraz inhibitorów, jak również sond molekularnych dedykowanych różnym klasom enzymów, przede wszystkim enzymom proteolitycznym.
W laboratorium prof. Drąga rozwinięto innowacyjną technologię pozwalającą na szybkie określenie specyficzności substratowej enzymów proteolitycznych, wykorzystując dużą ilość nienaturalnych aminokwasów w bibliotekach kombinatorycznych. Ta technologia, znana jako HyCoSuL – Hybrid Combinatorial Substrate Library, przyczyniła się do postępu w tej dziedzinie. Do tej pory prof. Drąg jest autorem 11 patentów oraz ma na koncie około 140 publikacji naukowych.
Wielokrotnie nagradzany, jest stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz beneficjentem grantów z Narodowego Centrum Nauki i innych instytucji krajowych oraz zagranicznych. Został uhonorowany Nagrodą Rektora Politechniki Wrocławskiej, a także Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2019 roku zdobył prestiżową nagrodę przyznawaną przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Czytelnicy powinni wiedzieć, że jest również członkiem Komitetu Chemii Polskiej Akademii Nauk. W czerwcu 2022 roku został wybrany na członka korespondenta Polskiej Akademii Umiejętności. W 2023 roku profesorem Drąg zdobył tytuł członka rady International Proteolysis Society, co dodatkowo podkreśla jego międzynarodowe uznanie w dziedzinie chemii.
Na zakończenie, w 2020 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, co stanowi istotne wyróżnienie za jego wkład w rozwój nauki.
Przypisy
- IPS Council [online], International Proteolysis Society [dostęp 07.09.2023 r.]
- ptchem.pl [online], ptchem.pl [dostęp 20.01.2022 r.]
- prof. dr hab. Marcin Drąg. pwr.edu.pl. [dostęp 20.01.2022 r.]
- Marcin Drąg: W nauce mogę robić wszystko, co chcę [rozmowa] [online], pwr.edu.pl [dostęp 18.05.2020 r.]
- Postępowanie awansowe – Marcin Drąg. ck.gov.pl / Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów. [dostęp 16.03.2020 r.]
- prof. dr hab. Marcin Drąg. pwr.edu.pl. [dostęp 16.03.2020 r.]
- a b c d Marcin Drąg – Bioorganic [online], www.bioorganic.ch.pwr.wroc.pl [dostęp 08.11.2019 r.]
- a b Wyborcza.pl [online], wroclaw.wyborcza.pl [dostęp 08.11.2019 r.]
- Nowo wybrani członkowie PAU. 11.06.2022 r.
- Marcin Drag (publikacje i cytowania). scholar.google.com. [dostęp 16.03.2020 r.]
- Prof. dr hab. Marcin Drąg, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 16.03.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Marian Ursel | Henryk Cugier | Jarosław Gruzla | Kamil Omar Kuraszkiewicz | Andrzej Kuczumow | Andrzej Chlebicki | Marcin Tkaczyk | Marek Michalak | Stanisław Stabro | Maria Cunitz | Karl Theodor Robert Luther | Marcin WodzińskiOceń: Marcin Drąg