Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Świdnicy to niezwykle ważna świątynia, która odgrywa istotną rolę w życiu społecznym i religijnym mieszkańców. Jest to parafialnykościół, zlokalizowany w malowniczej dzielnicy Osiedle Młodych, przy ul. generała Ignacego Prądzyńskiego.
Jego historia oraz architektura przyciągają wielu wiernych i turystów, a atmosfera panująca wewnątrz zachęca do chwili zadumy i modlitwy. Kościół nie tylko spełnia funkcje religijne, ale również staje się miejscem spotkań mieszkańców i organizacji różnych wydarzeń kulturalnych oraz społecznych.
Historia
W odpowiedzi na dynamiczny rozwój Świdnicy oraz rosnącą liczbę mieszkańców, lokalna społeczność z uwagą podchodziła do zagadnienia budowy nowego kościoła. Wieloletnie starania mieszkańców i władz kościelnych* w końcu przyniosły efekty, kiedy 18 października 1980 roku wojewoda wałbrzyski, Antoni Trembulak, wydał zgodę na realizację tego projektu. Wybrana lokalizacja była niezwykle istotna – świątynia została zbudowana na jednym z największych osiedli Świdnicy, Ośrodku Młodych.
Działka, na której miała znajdować się świątynia, została przekazana w użytkowanie wieczyste 6 kwietnia 1981 roku. Parafia, która powstała przy ulicy Prądzyńskiego, otrzymała wezwanie Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Prace budowlane zainaugurowano wiosną 1982 roku. Już 3 maja tegoż roku odbyła się pierwsza msza w tymczasowej kaplicy, która została wzniesiona na czas budowy nowego kościoła.
Wcześniejszego pokropienia gruntu pod przyszły kościół dokonał prymas Polski, kardynał Józef Glemp, a na terenie budowy ustawiono drewniany krzyż. W 1989 roku poświęcono kamień węgielny, który również został uroczyście poświęcony przez Jana Pawła II. Ostateczne prace wykończeniowe wnętrza kościoła zakończyły się w marcu 2009 roku.
Uroczystość konsekracji kościoła miała miejsce 3 czerwca 2001 roku, a mszy świętej przewodniczył ks. kardynał Henryk Gulbinowicz, co stanowiło ważny moment dla całej społeczności lokalnej.
Rys architektoniczny
W kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Świdnicy, na szczególną uwagę zasługuje obraz Matki Bożej Częstochowskiej, umieszczony nad ołtarzem, który jest otoczony ręcznie wykonaną, barokową ramą. W tej przestrzeni znajdują się także dwie tablice, które dostarczają krótkich, ale bardzo istotnych informacji na temat historii tej świątyni.
Tekst widoczny na lewej tablicy podkreśla znaczenie kościoła, wskazując, że został on wzniesiony „Na Chwałę Boga Wszechmocnego” za pontyfikatu Papieża Jana Pawła II. Dokumentuje główne wydarzenia związane z jego budową i konsekracją. Według treści, w roku poświęconym Prymasowi Tysiąclecia, kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, kościół ten konsekrował 3 czerwca 2001 roku J.Em. ks. kardynał Henryk Gulbinowicz, arcybiskup metropolita wrocławski. W chwili konsekracji proboszczem parafii był ks. infułat Kazimierz Jandziszak.
Druga tablica, umieszczona po prawej stronie, zawiera informacje zatytułowane „Kościół pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy Pomnik Naszego Życia”. Budowę tej świątyni rozpoczął w 1981 roku ks. prałat Stanisław Pasyk, a od 1984 roku kontynuował ją ks. infułat Kazimierz Jandziszak. Kościół zrealizowano według projektu mgra inż. arch. Mariana Tunikowskiego oraz mgra inż. konstrukcji Wojciecha Święcickiego.
Ważnymi datami w historii budowy są:
- 18 X 1980 r. – uzyskanie zezwolenia na budowę kościoła,
- 6 I 1981 r. – ustanowienie parafii,
- 29 XI 1981 r. – poświęcenie placu budowy,
- 1 X 1989 r. – wmurowanie kamienia węgielnego,
- 2 V 1994 r. – otwarcie nowej świątyni,
- 7 VI 2000 r. – poświęcenie dzwonów,
- 3 VI 2001 r. – konsekracja kościoła.
Przypisy
- Początek budowy – Parafia pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy [online], 09.05.2019 r. [dostęp 17.10.2023 r.]
- a b Konsekracja kościoła – Parafia pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy [online], 09.05.2019 r. [dostęp 17.10.2023 r.]
- Artur Tomczak, Marcin Czchowski: Tragiczny wypadek. [w:] Honorowi Obywatele Świdnicy w: „Głos Maryi” 2/2004 [online]. Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy, 09.05.2019 r. [dostęp 11.03.2021 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Zespół poklasztorny urszulanek w Świdnicy | Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świdnicy | Parafia Ducha Świętego w Świdnicy | Katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy | Kościół św. Antoniego w Świdnicy | Parafia Miłosierdzia Bożego w Świdnicy | Zespół poklasztorny kapucynów w Świdnicy | Kościół św. Andrzeja Boboli w Świdnicy | Kościół Świętego Krzyża w Świdnicy | Kościół Pokoju w Świdnicy | Parafia Katedralna św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w ŚwidnicyOceń: Kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Świdnicy