Sigismund Asch, urodzony 5 stycznia 1825 roku w Świdnicy, to postać o znaczącym wpływie w historii medycyny oraz życia społecznego w Niemczech. Był nie tylko lekarzem, ale również aktywnym działaczem na rzecz społeczności lokalnej, pełniąc funkcję radnego miejskiego Wrocławia.
Jego wkład w rozwój systemu opieki zdrowotnej oraz zaangażowanie w działalność na rzecz mieszkańców Wrocławia są istotnymi elementami jego biografii. Asch zmarł 17 marca 1901 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w pamięci tych, którzy z nim współpracowali.
Życiorys
Urodziny Sigismunda Ascha miały miejsce 5 stycznia 1825 roku w Świdnicy, w rodzinie żydowskiej. Jego matką była Julia Beate z domu Prinz, natomiast ojcem Joseph Asch, który zajmował się drukarstwem oraz prowadził sklep z fajansem i antykami. W 1843 roku rozpoczął swoją edukację na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie studiował matematykę, a później medycynę. Z racji ubogiego pochodzenia zmuszony był zarabiać na życie udzielając korepetycji oraz pisząc artykuły dla gazet. Swoje studia zakończył w 1847 roku, kiedy to obronił doktorat, a następnie rozpoczął pracę jako ortopeda.
Od 1850 roku Asch pracował jako lekarz we Wrocławiu, gdzie okazał się niezwykle oddanym specjalistą. Codziennie przyjmował ubogich pacjentów w godzinach od piątej do siódmej rano, nie pobierając za to wynagrodzenia, a nawet zostawiając pieniądze na lekarstwa dla potrzebujących. Pracował również jako asystent w Instytucie Ortopedycznym pod kierownictwem profesora Wilhelma Remera. W 1866 roku przyczynił się do walki z epidemią cholery, będąc odpowiedzialnym za lazaret, który mógł pomieścić 600 pacjentów podczas wojny prusko-austriackiej. Ponadto uczestniczył w działalności zarządu Izby Lekarskiej Rejencji Wrocławskiej jako jej członek oraz przewodniczący Związku Wrocławskich Lekarzy. Jego zaangażowanie społeczne objawiało się również w pracy jako lekarz w katolickim sierocińcu oraz w zakładaniu kasy zapomogowej dla lekarzy-inwalidów oraz dla wdów i sierot po lekarzach.
W 1848 roku Asch został wybrany do Pruskiego Zgromadzenia Ludowego z ramienia liberałów, do których przystąpił dwa lata wcześniej. Od 1847 roku brał także aktywny udział w Związku Demokratycznym, a w październiku 1848 roku pełnił rolę wiceprzewodniczącego drugiego Kongresu Demokratycznego w Berlinie, jednak wystąpił z Związku pod koniec tego samego roku. Pracował również w Wrocławskim Związku Robotników, gdzie na Powszechnym Niemieckim Kongresie Robotników w Berlinie działał na rzecz zniesienia podatków pośrednich i wprowadzenia dziesięciogodzinnego dnia pracy.
W 1848 roku zorganizował dwa znaczące wiece: pierwszy z nich miał miejsce 6 sierpnia w Parku Szczytnickim, gdzie zebrano duże fundusze dla ubogich, a następnie 21 września na pl. Wolności, gdzie przemawiał do tłumu, aby zapobiec jego radykalizacji. Niestety, w maju 1849 roku za swoją działalność podczas demonstracji został skazany na rok więzienia w twierdzy kłodzkiej, z zarzutami związanymi z obrazą majestatu oraz nawoływaniem do rozruchów. W 1851 roku ponownie stanął przed sądem w związku z innymi zarzutami, jednak sprawa została umorzona z powodu przedawnienia.
W 1861 roku Asch przystąpił do Niemieckiej Partii Postępowej. W latach 1863–1879 pełnił funkcję radnego Wrocławia, gdzie dążył do poprawy warunków sanitarnych w mieście, wprowadził filtrację wody oraz kontrolę mięsa, a także zainicjował zasypanie koryta Czarnej Oławy. Jako członek sekcji medycyny Śląskiego Związku Kultury Ojczyźnianej, brał na siebie obowiązki sekretarza, a także był współtwórcą schroniska dla bezdomnych.
Życie prywatne Ascha związane było z byciem mężem Jenny Bauer, córki żydowskiego fabrykanta meblowego, z którą ożenił się w 1855 roku. Jego śmierć 17 marca 1901 roku była odczuwana w całym mieście, które ogłosiło żałobę. Został pochowany na Starym Cmentarzu Żydowskim we Wrocławiu.
Przypisy
- BeataB. Maciejewska, Cud z Breslau, prosto z Manhattanu. Meble stworzone przez słynnego architekta wróciły do Wrocławia po ponad 80 latach [online], wroclaw.wyborcza.pl, 20.09.2020 r. [dostęp 01.10.2020 r.]
- a b BeataB. Maciejewska, Lekarz bezdomnych, najbogatszy mieszkaniec Wrocławia, serialowy bohater "Czterech pancernych"... Oto piękny cmentarz pełen historii [online], wroclaw.wyborcza.pl, 17.11.2018 r. [dostęp 01.10.2020 r.]
- a b HalinaH. Okólska, Miejsca Spoczynku władców Wrocławia oraz członków władz miejskich na przestrzeni dziejów, Rada Miejska Wrocławia, 2006 r. [dostęp 01.10.2020 r.]
- a b c d e f g h Świdnica – Moje Miasto » Blog Archive » Siegismund Asch – lekarz ze Świdnicy ▪ Edmund Nawrocki [online] [dostęp 01.10.2020 r.]
- a b Dr Sigismund Asch (1825-1901) - Find A Grave... [online], www.findagrave.com [dostęp 01.10.2020 r.]
- zdjęcie grobowca dr Sigismunda i Jenny Asch na cmentarzu Żydowskim przy ulicy Ślężnej
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Giovanni Roman | Michael von Matuschka | Maria Lubera | Kazimierz Bełz | Wojciech Murdzek | Heinz Starke | Jacek Drobny | Marek Dyduch | Manfred Kanther | Cewi Rawner | Ryszard Trzeciak | Jarosław Kurzawa | Krzysztof DuniewskiOceń: Sigismund Asch