Świdnicki Klub Piłki Ręcznej „Świdnica” to znany w Polsce męski klub piłki ręcznej, który ma swoją siedzibę w Świdnicy. Klub ten odgrywa istotną rolę na polskiej scenie sportowej, przyciągając zarówno utalentowanych zawodników, jak i wiernych kibiców.
Świdnica ma bogatą historię w rozgrywkach ligowych. Od momentu swojego powstania, klub uczestniczył w rozmaitych sezonach I ligi, a jego okresy aktywności w tych rozgrywkach obejmują lata: 1991–1992, 1999-2001, 2011-2016 oraz obecny, który rozpoczął się w 2017 roku. Każda z tych kadencji przyniosła różnorodne emocje i sukcesy, stanowiąc ważny element lokalnej kultury sportowej.
Historia
Chronologia nazw klubu piłki ręcznej w Świdnicy:
- 1974: Elmot Świdnica,
- 1998: Bel-Pol Świdnica,
- 2005: ŚKPR Świdnica.
Pierwsze wzmianki dotyczące piłki ręcznej w Świdnicy sięgają końca lat 50. XX wieku. Wówczas miejscowy zespół mężczyzn, pod kierownictwem nauczyciela wychowania fizycznego Jana Wilgana, brał udział w lokalnych turniejach, stawiając czoła drużynom Śląska Wrocław, Stali Chocianów oraz AZS-u Wrocław.
W 1967 roku przy MKS Polonia w Świdnicy powstała sekcja piłki ręcznej kobiet, której inicjatorem był Jan Lizak. Niestety, ze względu na trudności, po dwóch latach grupa ta została rozwiązana. W niedługim czasie, Jan Lizak podjął się również trenowania mężczyzn w klubie Świdniczanka, lecz historia się powtórzyła i zespół ten także po kilku latach zakończył swoją działalność.
Dnia 1 września 1974 roku utworzono Zakładowy Klub Sportowy Elmot, który zgłosił zespół piłki ręcznej do rozgrywek w klasie A. Już w 1976 roku klub odniósł swój pierwszy sukces, zdobywając awans do klasy okręgowej, a dwa lata później, w 1978 roku, do klasy międzyokręgowej. W latach 1984 oraz 1987 klub walczył w barażach o awans do II ligi, jednak niestety nie zdołał go uzyskać.
W 1991 roku drużyna ponownie udowodniła swoją dominację w III lidze, odnosząc sukcesy i trzeci raz startując w barażach o awans do II ligi. Po zajęciu drugiego miejsca w tych rozgrywkach, udało im się w końcu zdobyć historyczny awans do II ligi. Przykro jednak stwierdzić, że po roku zespół spadł do III ligi.
Rozpoczęcie sezonu 1998/99 przyniosło nowego sponsora – lokalną firmę Bel-Pol, co zaowocowało zmianą nazwy na Bel-Pol Świdnica. Dzięki temu klub ponownie awansował do II ligi. W 2005 roku, po zakończeniu współpracy z Bel-Pol, klub przyjął obecną nazwę ŚKPR Świdnica. W efekcie reformy ligowej, zespół został oddelegowany do trzeciej klasy ligowej, która wciąż była określana jako II liga.
W sezonie 2009/10 drużyna zajęła drugie miejsce w II lidze, jednak nie udało się uzyskać awansu do I ligi w barażach. W sezonie 2010/11 znowu uplasowali się na drugiej pozycji, tym razem jednak zdołali zdobyć historyczny awans na zaplecze Superligi. Po zakończeniu sezonu 2015/16 drużyna znów spadła do II ligi, ale już w kolejnym sezonie 2016/17 triumfalnie wróciła do I ligi po zwycięstwie w II lidze.
W sezonie 2017/18 klub od początku rozgrywek znalazł się w ścisłej czołówce zespołów ubiegających się o awans do Superligi. Co więcej, w sezonie 2016/17 drużyna młodzików osiągnęła największy sukces w historii klubu, zdobywając mistrzostwo Polski w kategorii juniorów młodszych. Wyróżnieni złotymi medalami mistrzów Polski to: Sebastian Borowski, Adam Chmiel, Olgierd Etel, Aleksander Ingram, Wojciech Jabłoński, Rafał Kopyciak, Patryk Korbut, Karol Kozak, Wojciech Kryśpiak, Rafał Kulon, Jan Lepka, Jakub Matlęga, Maksymilian Paleń, Dawid Pęczar, Jakub Pierzak, Mikołaj Schwartz, Szymon Sokołowski, Paweł Starosta, Damian Starowicz, Adrian Trzpil, Karol Wieczorek, Rafał Wiszniowski, Jakub Zaremba.
Obiekt sportowy
Klub swoje spotkania domowe organizuje w Hali Sportowej, która usytuowana jest w Świdnicy, przy ulicy Galla Anonima 1a na Osiedlu Zawiszów. Hala, o wymiarach 44 metry długości na 25 metrów szerokości i wysokości 9,30 metra, zapewnia odpowiednie warunki do przeprowadzania rozgrywek.
Zarządzana jest przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świdnicy, a jej budowa zakończyła się w 2003 roku.
Przypisy
- Maciej Wojs: I liga mężczyzn I liga grupa B: pięć drużyn z kompletem punktów, ŚKPR Świdnica obronił fotel lidera (wyniki). sportowefakty.wp.pl, 14.09.2017 r. [dostęp 24.09.2017 r.]
- Co za emocje! ŚKPR Świdnica mistrzem Polski! [FOTO]. swidnica24.pl, 03.06.2017 r. [dostęp 24.09.2017 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty związane ze sportem":
Stadion Miejski im. Janusza Kusocińskiego w Świdnicy | Polonia Świdnica (piłka nożna)Oceń: ŚKPR Świdnica